Odsłonięcie pomnika

W dniu 28 IV 2018 r. delegacja ze SP nr 9 w składzie: Dyrektor Julita Szofer – Florek, wicedyrektor Danuta Sowa – Chochorowska oraz uczniowie i rodzice uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia przy ul. Grunwaldzkiej odrestaurowanego pomnika stanowiącego wotum dziękczynne za ocalenie podczas II wojny światowej życia Karola Szymańskiego. Pomnik odsłonili: konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy i wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. W uroczystościach wzięli również udział m.in. parlamentarzyści: Edward Siarka, Andrzej Czerwiński, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski, strażacy OSP z terenu Sądecczyzny, a także motocykliści. Nie zabrakło również harcerzy i mieszkańców osiedli Kaduk i Dąbrówka. Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Następnie w ramach tych uroczystości została otwarta w Szkole Podstawowej nr 9 wystawa pt. „Rozdziały i przyjaźnie Polaków i Węgrów w latach pożogi wojennej 1939 – 1945”, którą uświetnił okolicznościowy występ dzieci pod kierunkiem pani Marzeny Foszczyńskiej.